Nakladatelské ceny Albatrosu za rok 2012

Své nejúspěšnější autory, výtvarníky a tituly za rok 2012 ocenilo v úterý 9. dubna 2013 nakladatelství Albatros. Hlavní cenu za významný přínos v oblasti literatury pro děti a mládež si odnesla spisovatelka Iva Procházková. Vedle svých Výročních cen vyhlásil Albatros také výsledky čtvrtého ročníku Literární soutěže o nejlepší původní českou prózu.

Výroční ceny Albatrosu, jejichž prestiž se odvozuje z více než šedesátileté tradice trvání nakladatelství a především z trvalého důrazu na umělecké literární a výtvarné kvality, byly uděleny v šesti kategoriích. Cenu za autorský projekt získali editor Petr Šrámek, ilustrátor Chrudoš Valoušek a grafici Lubomír a Soňa Šediví za ojedinělou antologii poezie 19. století pro děti Hrábky drápky odpadky. Chrudoš Valoušek k této ceně přidal i vítězství v kategorii ilustrace pro větší děti za tutéž knihu. Vítězkou prestižní kategorie Výroční cena za původní text se tentokrát stala Petra Braunová za knížku Tramvaj plná strašidel. Mirka Kopicová si odnesla cenu za překlad, a to hned dvou knih - Nelly, hlídačka příšerek a Kes Gray 2. Výroční cenu za ilustrace pro menší děti získala Andrea Tachezy za půvabnou knížku Za zvířátky k vodě.

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ o nejlepší původní českou prózu pro děti
Během udílení Výročních cen byly oznámeny také výsledky čtvrtého ročníku Literární soutěže. Jeho tématem bylo Dobrodružství dětí v 21. století. Do čtvrtého ročníku přišlo celkem 68 anonymních rukopisů. Do druhého kola postoupilo 6, z nichž odborná porota ve složení spisovatelka Iva Procházková, básník Radek Malý, spisovatelka Jana Šrámková, za Albatros Šárka Krejčová a Petr Eliáš vybrala tři nejlepší. Vítězem se stal rukopis Ilony Fišerové Na orlích křídlech. Cenu, jejíž součástí je i příslib, že kniha vyjde, autorka převzala z rukou redaktorky nakladatelství Albatros Šárky Krejčové a předsedkyně poroty Ivy Procházkové.

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ - Dobrodružství dětí ve 21.století
3. místo: Jan Holeček: Kámoši
2. místo: Vendula Borůvková: Annie a Berlepsové. Z malajské džungle až na střechu světa
1. místo: Ilona Fišerová: Na orlích křídlech