Rozhovor s autorkou Ilonou Fišerovou

Znáte landkiting? O jízdě na prkně za tažným drakem napsala Ilona Fišerová knížku Na orlích křídlech, která zvítězila v Literární soutěži Albatrosu v roce 2013. Myslíte, že landkiting sama autorka vyzkoušela? Dočtete se v našem rozhovoru.
 
1. Co vám – kromě vydání knihy – soutěž přinesla?
Vítězství v soutěži Albatrosu mi dalo odrazový můstek pro vydání dalších knížek. A od toho se odvíjí další události - především setkávání s milými lidmi a malými čtenáři. Pokud to shrnu, tak mi vítězství v soutěži přineslo velké množství radostných a pozitivních zážitků. Navíc vydání knížky pro děti byl můj dětský sen, takže mi soutěž vlastně umožnila jeho splnění. A splněný dětský sen v dospělém věku není vůbec málo.
 
2. Kde jste se inspirovala? Napadl vás příběh až po vyhlášení tématu, nebo jste ho již delší dobu nosila v hlavě?
Ovlivňovalo mě mnoho vjemů, zážitků a událostí, které se ve mně vrstvily a zůstávaly už delší dobu (například potřeba upozornit na pašování vzácných zvířat, moje láska k přírodě, kluci, kteří dováděli na louce s kitem a já je přitom často pozorovala). Konečná podoba příběhu však vznikala až při samotném psaní, když zapracovala fantazie a v hlavě se mi začaly všechny myšlenky propojovat.
 
3. Věděli vaši blízcí, že se soutěže účastníte? Nebo pro ně vaše vítězství bylo překvapení?
O mé účasti v soutěži vědělo jen pár nejbližších. Vítězství bylo největším překvapením pro mě. Bylo nečekané a o to víc potěšilo.

 

4. Kdybyste měla vymyslet vy téma pro další ročník – jaké by to bylo?
Mrzí mě, jak dnešní děti utloukají čas v samotě jen s mobily, počítači a virtuálními přáteli.
Takže moje téma by určitě bylo: Nejlepší banda (parta) na světě.
 
5. Kniha Na orlích křídlech je o landkitingu, to je skutečně netradiční koníček. Vyzkoušela jste ho vy sama?
Zatím jsem to nezkoušela, ale je to velmi lákavé. Stejně tak bych se jednou ráda proletěla na motorovém rogalu. Takže si možná splním další sny :-)