Výroční ceny nakladatelství Albatros za rok 2016

 

Nakladatelství Albatros včera ocenilo své nejúspěšnější autory textů a ilustrací i překladatele za rok 2016, vyhlásilo rovněž vítěze 8. ročníku literární soutěže o nejlepší českou prózu pro děti. Ocenění získala například Ivona Březinová za knihu Řvi potichu, brácho, která byla nominována i na cenu Magnesia Litera. Do pomyslné síně slávy vstoupila a ocenění za Významný přínos v oblasti literatury pro děti a mládež získala překladatelka Tamara Sýkorová, známá především díky překladům knih Reného Goscinnyho o nezbedném Mikulášovi.

Cenu za Literární text pro menší děti si odnesla spisovatelka Ivana Peroutková za zábavné, lehce detektivní a vtipné čtení pro kluky i děvčata Ukradená cukřenka.

Vítězem kategorie Literární text pro starší děti se stala Ivona Březinová. Porota ocenila její knihu Řvi potichu, brácho, která byla v letošním roce nominována na cenu Magnesia Litera a získala také Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství a Cenu knihovníků SKIP v celostátní anketě „SUK - Čteme všichni." Ivona Březinová citlivě, ale s nezbytným nadhledem vypráví příběh autistického chlapce a jeho okolí, které se s jeho poruchou musí dennodenně vyrovnávat.

Ocenění za Ilustrace pro menší děti patří Janě Kiselové-Sitekové za půvabné ztvárnění klasické básnické sbírky Jaroslava Seiferta Maminka.

Aneta Františka Holasová se stala vítězkou kategorie Ilustrace pro starší děti. Holasová, která byla v minulosti nominována také na Zlatou stuhu, svými poetickými ilustracemi doplnila pohádkovou knihu Kam zmizela Anna.

Za nejlepší Překlad ocenil Albatros Helenu Stiessovou za knihu Legenda o Sally Jones. Dobrodružnou knihu autora Jakoba Wegeliuse vyznamenanou ve své domovině Agustovou cenou pro nejhezčí dětskou knihu přeložila ze švédského originálu Legenden om Sally Jones.

Výroční cena za Významný literární počin patří Rudolfu Lukešovi a Michalovi Černíkovi za čtyři prostorová leporela ilustrátora Rudolfa Lukeše. Hravé ilustrace doplněné vtipnými verši Michala Černíka představují dětem vždy čtyři zvířátka, jak domácí, tak exotická, a jejich zvyky a zvláštnosti.

Ocenění za Významný počin v oblasti populárně-naučné literatury pro děti obdržela Eva Chupíková za Královské karty Karla IV. Kniha s hracími kartami dětem originálně a zábavně přibližuje život a odkaz největšího českého panovníka.

Cenu za Významný přínos v oblasti literatury pro děti a mládež si odnesla překladatelka Tamara Sýkorová. Porota ocenila její skvělou dlouholetou práci redaktorskou i překladatelskou.

Nakladatelství Albatros vyhlásilo i vítěze 8. ročníku literární soutěže za rok 2016 na téma „Potkali se ve škole". Šek na dvacet pět tisíc korun a příslib vydání knihy si odnesla Ilona Fišerová za rukopis Druhé housle. „Školní příběh Druhé housle je psán s lehkostí a příjemně plyne. Rozhovory dětských hrdinů působí přirozeně, prvek tajemna udržuje čtenáře v neustálém napětí. Osobnosti postav autorka rozkrývá postupně, identitu dvou z nich odhaluje až v samém závěru. Text je také překvapivě a zábavně vypointován," shodla se v názoru na vítězné dílo pětičlenná porota. Ta také vyhlásila již 9. ročník literární soutěže na téma „Když nemůžeš, přidej!". Do soutěže může být přihlášen každý rukopis, který nebyl dosud nikde publikován a bude doručen do nakladatelství Albatros do 31. 10. 2017.